(до Дня українського козацтва)
Козак в українській культурі — це не просто представник окремої соціальної верстви у певну історичну епоху. Це символ. Уособлення звитяги, сміливості, сили духу та незламності волі. Саме тому День українського козацтва, який відзначається 1 жовтня, — це свято вшанування українських воїнів усіх поколінь. І в наш час це свято набуло особливого змісту, стало близьким для всіх. Зараз бібліотекар ліцею Олена Сокольник запрошує вас здійснити віртуальну історичну експедицію «Степ та воля – козацька доля», присвячену цьому святу.
У календарі державних свят День українського козацтва з’явився відносно недавно. 7 серпня 1999 року тодішній Президент Леонід Кучма підписав Указ, відповідно до якого в день Покрови Пресвятої Богородиці на державному рівні започаткували щорічне вшанування козацтва.
Дата вшанування була вибрана невипадково. Адже церковне свято Покрови мало особливе значення для козаків — вони вважали Богоматір своєю заступницею.
Вшанування Богородиці українськими воїнами має давню історію. Дослідники вважають, що козаки перейняли цю традицію від князів, які принесли християнство на українські землі з Візантії, і вважали, що саме Богородиця захистила Київ від половців.
У радянську епоху більшовицький режим здійснював спроби стерти національну пам’ять. Проте наприкінці 1980-х років у різних регіонах України почали з’являтися козацькі громадські утворення: донецький курінь українського козацтва, львівська спортивна школа козацького мистецтва «Бойовий гопак», козацьке товариство Київщини, запорізьке козацьке товариство «Запорозька Січ». І вже влітку 1990 року в Україні масово відзначали 500-річчя першої писемної згадки про українських козаків. А наступного року на Покрову було створено єдину загальноукраїнську ГО «Українське козацтво».
З того часу рух із відновлення історичної пам’яті та вшанування козаків набув всеукраїнського розмаху. З 2014 року на свято Покрови та українського козацтва почали відзначати ще й День захисників України. Відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка, День захисника, який раніше відзначали 23 лютого, було перенесено й об’єднано з датою вшанування українського козацтва.
До 2023 р. День українського козацтва щороку відзначали 14 жовтня. Але 28 липня 2023 р. Президент України Володимир Зеленський підписав Указ, яким дату вшанування було перенесено з 14 на 1 жовтня.
Таке рішення було спричинено переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар (зміна календаря відбулася 1 вересня 2023 р.). Відповідно до змін у церковному літочисленні, всі дати релігійних свят змістились на 13 днів.
Оскільки День українського козацтва від самого початку був пов’язаний не з конкретною датою, а зі святом Покрови, яке припадало на 14 жовтня, після зміни церковного календаря дата вшанування козаків і захисників та захисниць України також змістилась.
Зміна дати вшанування не вплинула на сприйняття та символізм свята й пов’язані з ним традиції. Як і раніше, День козацтва залишився головним святом сміливості, незламності та сили духу.
День українського козацтва — привід вчергове згадати, ким були козаки, за що їх поважали і чому європейські країни в XVI–XVIII ст. прагнули налагодити з Запорізькою Січчю дипломатичні відносини.
Козацька Січ — це ще й один із найбільш ранніх зразків суспільства з демократичним устроєм, побудованим за принципом республіки. Унікальність козацької спільноти полягала і в тому, що хоч на Січі й не було жодних «контролюючих органів» і наглядачів за законом, проте дисципліна у товаристві була зразковою. Тих же, хто насмілювався порушувати загальноприйняті правила, жорстоко карали.
Запорізька піхота свого часу була чи не найбоєздатнішою у Європі. Проте українські козаки увійшли у світову історію не тільки як майстерні вояки, а й винахідники. Одна з легендарних козацьких розробок — підводні човни, на яких вони непомітно підкрадалися до ворогів. А козацькі чайки визнано унікальними зразками суднобудування.
Особливим явищем українського козацтва були характерники — чоловіки з надзвичайними здібностями. Вони вміли пророкувати майбутнє, володіли таємними і магічними знаннями. Їх, як казали, «не брали ні шаблі, ні кулі, ні вогонь, ні вода».
Дослідники вважають, що козаки-характерники були нащадками язичницьких волхвів. За легендою, характерниками були козак Мамай та Іван Сірко. Останній, до речі, увійшов в історію як видатний полководець і дипломат.
День українського козацтва — свято, яке об’єднує різні покоління захисників української держави — від запорозьких козаків до ветеранів нинішньої українсько-російської війни.