15 книг, які потрібно прочитати хоча б раз у житті

Якби ви могли прочитати лише одну книжку в житті, то яку б вибрали? Це питання може перетворитися на справжні тортури для любителів літератури. Який роман найкраще проявив особисті цінності, змінив світогляд і залишається опорою на кожному етапі життя – відповідь, безсумнівно, суто індивідуальна. Тим не менш, є класики, з якими більшість може погодитися. Їх люблять за час, який вони відтворюють, цінності, яких вчать, за погляд або просто красу слів. З нагоди Всесвітнього дня книг Vogue UA представляє список літератури, яку кожен повинен прочитати хоча б один раз у житті.

«У пошуках втраченого часу», Марсель Пруст

«У пошуках втраченого часу» слідує за спогадами оповідача про дитинство і досвід дорослого життя в кінці XIX – початку ХХ століття аристократичної Франції, одночасно розмірковує про втрату часу і нестачу сенсу для світу. Роман неабияк вплинув на літературу ХХ століття: деякі письменники прагнули наслідувати його, інші – пародіювати. Сьогодні літературний пам’ятник Пруста займає перше місце у багатьох списках найкращих книжок і є найбільш шанованим романом свого часу.

«Сто років самотності», Габріель Гарсіа Маркес

Роман Маркеса є однією з найважливіших робіт у сучасній латиноамериканській літературі. «Сто років самотності» розповідає про династію Буендіа, жителів міста Макондо, і об’єднує фантастичні і алегоричні елементи: наприклад, дощі з жовтих квітів, алхімію і релігійні явища з реалізмом, історією і неймовірною стилістикою. Роман Маркеса став важливим твором магічного реалізму і одним з найзнаменитіших латиноамериканських романів ХХ століття, який продали у тиражі 47 мільйонів екземплярів і переклали на 46 мов.

«Лоліта», Володимир Набоков

        Минуло більше 60 років після того, як роман «Лоліта» опублікували, а він до сих пір залишається суперечливою роботою, яка викликає суперечки про те, чи це «історія кохання» чи «педофілія». Проте, майстерне маніпулювання складною грою слів, ідіомами і описом деталей не викликає сумнівів у майстерності автора і робить «Лоліту» однією з найвидатніших книжок ХХ століття.

«Великий Гетсбі», Френсіс Скотт Фіцджеральд

«Великий Гетсбі» вважається найбільшим опусом Фіцджеральда. Він досліджує теми занепаду, ідеалізму, супротиву змінам, соціальних потрясінь і надмірностей, що створює портрет ревучих двадцятих, як історію-застереження про американську мрію. Це яскраве зображення вищого світу США 1920-х років є одним з найбільших романів американської літератури ХХ століття.

                «1984», Джордж Оруелл

        Події роману відбуваються 1984 року, коли люди стали жертвами вічної війни, постійного урядового нагляду та пропаганди. Як літературна політична антиутопічна фантастика, «Дев’ятнадцять вісімдесят чотири» зробив ім’я і роботи Оруелла загальними, які асоціюються з обманами, стеженням і маніпулюванням. Багато з його термінів і понять, такі як «уявний злочин», «кімната 101», «телеекран», «2 + 2 = 5» і «діра в пам’яті», почали широко використовувати з моменту його публікації 1949 року, і з тих пір з фікції перетворювали в страхітливу реальність: «Великий Брат стежить за тобою».

«Анна Кареніна», Лев Толстой

Ця монументальна праця культового російського письменника є критикою імператорського російського  суспільства  і  розповідає  про трагічне кохання  Олексія Кириловича  Вронського  і Анни   Кареніної,  нині  однією  з  найбільш  знаменитих  героїнь  у  літературі.   Велика картина традицій і звичаїв, філософські роздуми і майстерні психологічні замальовки зробили цей роман легендарним  твором.

«Над прірвою в житі», Джером Селінджер

       Три дні і ночі Голдена Колфілда, проведені в Нью-Йорку, споглядають втрату, дитячі роки і складності дорослішання. У цьому романі Селінджер порушує філософські питання і розповідає про гостре сприйняття сучасного суспільства і про неприйняття встановлених норм моралі. Незважаючи на юний вік головного героя, його ідеї відгукуються як у підліткової, так і дорослої аудиторії, так впливають на світову культуру.

«Глибокий сон», Реймонд Чандлер

       «Глибокий сон» обов’язковий для прочитання всім любителям кримінальних романів. Його головний герой – Філіп Марлоу – породив архетип приватного детектива. «Глибокий сон», як і більшість романів Чандлера, написаний способом канібалізації його оповідань. Чандлер брав історії, які він вже опублікував у журналі Black Mask, і перетворював їх в послідовний роман. В основі «Глибокого сну» дві історії – Killer in the Rain (1935) і The Curtain (1936). Хоча історії були незалежними і не мали спільних героїв, у них були деякі схожості, що допомогли об’єднати їх.

«Улісс», Джеймс Джойс

       Звичайний день у житті Леопольда Блума і Стівена Дедала в Дубліні представлений у формі «Одіссеї» Гомера. Ця історія з 1922 року залишається серйозним випробуванням для всіх, хто наважується прочитати її. «Улісс» – складний твір, незважаючи на його сюжетну простоту. Але достаток всіляких алюзій, пов’язаних з історією, філософією і культурою ставить його на вершину модерністської літератури.

             «Мобі Дік», Герман Мелвілл

       Вся складність людського духу, його страхи і нав’язливі ідеї сконцентровані в цій історії про легендарного кита. Жанр класифікації творів варіюється від пізнього романтизму до раннього символізму. «Мобі Дік» опублікований 1851 року і став комерційним провалом, який не випускали до смерті автора 1891 року. Репутацію «великого американського роману» книжка набула тільки в ХХ столітті, після столітнього ювілею з дня народження Мелвілла і з тих пір їй відповідає.

«Опівнічні діти», Салман Рушді

       «Опівнічні діти» – це історія про перехід Індії від британського колоніалізму до незалежності через призму головного героя і його сім’ї, які є алегорією на всю націю. Дії розгортаються в контексті реальних історичних подій. Головною особливістю роману є майстерне і віртуозне використання магічного реалізму автором, яке дозволило наочно продемонструвати безліч культурних подій. Після публікації 1981 року роботу Рушді захоплено зустріли критики, вона стала лауреатом Букерівської премії. А сьогодні цей роман вважають одним з найяскравіших прикладів постколоніальної і постмодерністської літератури.

«Убити пересмішника», Гарпер Лі

«Убити пересмішника» – це урок людяності очима маленької дитини. Батько головної героїні – Аттікус Фінч – адвокат, що захищає темношкірого чоловіка, якого звинувачують у зґвалтуванні молодої білої жінки. Роман став класикою сучасної американської літератури та отримав Пулітцерівську премію. Сюжет і персонажі у значній мірі основані на спостереженнях Гарпер Лі за її сім’єю, сусідами і подією, яка сталася неподалік від її рідного міста у штаті Алабама, коли їй було 10 років.

«У дорозі», Джек Керуак

       «У дорозі» – один з основоположних стовпів біт-покоління – розповідь про подорож двох друзів США і Мексикою. У романі згадані ключові фігури американської контркультури 1950-х років: від Аллена Гінзберга до Вільяма Берроуза. Керуак написав «У дорозі» ще 1951 року, але вносив до нього правки аж до першої публікації 1957 року. Редактори і видавництва не хотіли друкувати роботу письменника, а після публікації критики розгромили роман. Проте, він став бестселером і приніс визнання Керуаку, який в подальшому став класиком американської літератури.

«Володар перснів», Джон Р. Р. Толкін

Одна з найвідоміших і культових книжок ХХ століття. «Володар перснів» – епічний роман високої фантазії, написаний англійським автором і вченим Дж. Р. Р. Толкіном. Історія почалася як продовження фентезійного роману Толкієна «Гоббіт», але в підсумку перетворилася в набагато більшу роботу. Спочатку «Володар перснів» був єдиною книжкою, але її довелося розділити на три частини через об’єм. «Володар перснів» є одним з найбільш продаваних романів, коли-небудь написаних (понад 150 мільйонів екземплярів).

«Процес», Франц Кафка

Один з найвідоміших творів Франца Кафки. Опублікований посмертно філософський роман «Процес» розповідає історію Йозефа К. – банківського клерка, засудженого з невідомих причин, який намагається їх з’ясувати. Сильно на роботу вплинули «Злочин і кара» і «Брати Карамазови» Достоєвського. Як і інші романи Кафки, «Процес» так і не був завершений, хоча в ньому є глава, в якій історія закінчується.

100 НАЙКРАЩИХ КНИГ, ЯКІ МАЄ ПРОЧИТАТИ КОЖЕН

за матеріалами сайту deztop.net

       Інтернет рясніє рейтингами та топами від популярних світових видань, де відомі журналісти, письменники та літературні критики укладають власні рейтинги із 10, 50, 100 чи навіть 1000 найкращих книг світу. І неодмінно рекомендують прочитати кожну із них. Але відкривши цей (безперечно, авторитетний!) рейтинг, люди насправді читають звідти не так уже й багато позицій. Адже скільки смаків – стільки й книг (чи навпаки). Позаяк, кожен обирає для себе те, що йому до душі, не дивлячись на жодні рейтинги від топових видань.

       Зазвичай в таких рейтингах нам рекомендують твори класиків, і безумовно, знати їх людині необхідно – бодай поверхово, бодай знати про що книга, хто її написав і хоч приблизно коли. Але багатьом дійсно складно прочитати до кінця “Війну і мир” Льва Толстого, “Улісс” Джеймса Джойса чи “Енеїду” Вергілія.

       Усі ці книги, безумовно, безцінне надбання світової літератури. Це шедеври, на які до сих пір рівняються письменники і поети. Але читати їх (якщо це не до ваших обов’язків по роботі чи навчанню) буває складно і, відверто кажучи, нудно.

       Саме тому сайт Deztop вирішив запропонувати вам свій альтернативний рейтинг із 100 книг, які варто прочитати кожному. А головне, пам’ятайте: при виборі книг для читання керуйтеся власними смаками та вподобаннями. Як казав один письменник, “по великому рахунку, те, що ви читаєте, набагато важливіше, ніж те, з ким ви одружитеся”.

10 НАЙКРАЩИХ КНИГ ДЛЯ ДІТЕЙ

Прививати любов до читання потрібно змалечку. Але ж як можна не полюбити це заняття, якщо у вашої дитини будуть такі цікаві та повчальні книжки? Рекомендується для прочитання дітям різного віку – від 0 до 100.

1) Джоан Роулінг, серія книг про Гаррі Поттера

2) Антуан де Сент-Екзюпері “Маленький принц”

3) Роальд Дал “Матильда”, “Чарлі та шоколадна фабрика”

4) Всеволод Нестайко “Тореадори з Васюківки”, “В Країні Сонячних Зайчиків”

5) Люсі Мод Монтгомері “Енн з ферми «Зелені дахи»”

6) Люїс Керролл “Аліса в Країні чудес”

7) Е. Б. Уайт “Павутиння Шарлотти”

8) Клайв Льюїс “Лев, чаклунка і платтяна шафа”

9) Марк Твен “Пригоди Тома Сойєра”, “Пригоди Гекльберрі Фінна”

10) Астрід Ліндгрен “Пеппі Довгапанчоха”

10 НАЙКРАЩИХ КНИГ ДЛЯ МОЛОДІ ТА ПІДЛІТКІВ

Перехідний вік прекрасний і складний водночас. Це час перебудови не тільки тіла, а й внутрішнього світу людини. І саме тому в цей час важливо читати якісну літературу – ті історії, які не тільки розважають, а й навчають, показують справжній дорослий світ без прикрас і в той же час вчать любити і віднаходити у всьому гармонію і красу.

1) Маркус Зузак “Крадійка книжок”

2) Гарпер Лі “Убити пересмішника”

3) Шарлотта Бронте “Джейн Ейр”

4) Гаррієт Бічер-Стоу “Хатина дядька Тома”

5) Джером Девід Селінджер “Ловець у житі” (“Над прірвою у житі”)

6) Марк Хеддон “Дивний випадок із собакою вночі”

7) Джон Грін “Винні зірки”

8) Уотт Кей “Місяць над Алабамою”

9) Едгар Алан По “Секрет уяви”

10) Вільям Голдінг “Володар мух”

25 НАЙКРАЩИХ КНИГ КЛАСИЧНОЇ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

        Ці шедеври має знати кожен. Більшість із наведених тут книг ми вчимо у школі на уроках зарубіжної літератури і, – хвала нашим вчителям! – читаємо бодай у скороченому варіанті. Однак часто в юному віці ми не можемо повністю осягнути глибини всієї книги. Саме тому багато літературознавців рекомендують перечитувати книги хоча б двічі – в юності та зрілому віці. Повірте, ваше враження буде істотно відрізнятися.

       За сюжетами цих книг знімали фільми і серіали, малювали картини і ставили вистави в театрі. Знати їх (хоча б назву, автора і коротко про зміст) – обов’язок кожного, хто хоче вважати себе освіченим і ерудованим.

1) Емілі Бронте “Грозовий перевал”

2) Чарльз Діккенс “Великі надії”

3) Федір Достоєвський “Злочин і кара”

4) Герман Мелвілл “Мобі Дік”

5) Джейн Остін “Гордість і упередження”

6) Мігель де Сервантес “Дон Кіхот”

7) Гюстав Флобер “Мадам Боварі”

8) Лев Толстой “Анна Кареніна”

9) Стендаль “Червоне і чорне”

10) Кнут Гамсун “Голод”

11) Ернест Хемінгуей “Старий і море”, “По кому подзвін”, “Фієста. І сонце сходить”

12) Джордж Оруелл “1984”, “Колгосп тварин”

13) Альбер Камю “Сторонній”, “Чума”

14) Габріель Гарсіа Маркес “Сто років самотності”, “Кохання під час холери”

15) Хорхе Луїс Борхес “Вигадані історії”

16) Еріх Марія Ремарк “На Західному фронті без змін”, “Три товариші”

17) Оскар Вайлд “Портрет Доріана Грея”

18) Ярослав Гашек “Пригоди бравого вояка Швейка”

19) Михайло Булгаков “Майстер і Маргарита”

20) Сімона де Бовуар “Друга стать”

21) Джон Стейнбек “Грона гніву”

22) Олдос Хакслі “Прекрасний новий світ”

23) Айн Ренд “Атлант розправив плечі”

24) Маргарет Мітчелл “Звіяні вітром”

25) Д. Г. Лоуренс “Коханець леді Чаттерлей”

10 НАЙКРАЩИХ КНИГ УКРАЇНСЬКИХ КЛАСИКІВ

Хто прогулював уроки української літератури в школі – можете надолужувати. Точніше, просто зобов’язані це зробити! Ось перелік книг українських класиків, які має прочитати кожен:

1) Іван Нечуй-Левицький “Кайдашева сім’я”

2) Іван Багряний “Сад Гетсиманський”

3) Панас Мирний “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

4) Василь Барка “Жовтий князь”

5) Михайло Коцюбинський “Тіні забутих предків”

6) Олександр Довженко “Зачарована Десна”

7) Панас Мирний “Повія”

8) Іван Франко “Украдене щастя”

9) Ольга Кобилянська “Людина”

10) Валер’ян Підмогильний “Місто”

20 НАЙКРАЩИХ КНИГ СУЧАСНОЇ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Не класиками єдиними. Сучасна література не стоїть на місці, а кожного року ми дізнаємося імена все нових та нових письменників, твори яких справді варті уваги. Ось лише короткий список таких книг:

рті уваги. Ось лише короткий список таких книг:

1) Ентоні Дорр “Все те незриме світло”

2) Донна Тартт “Щиголь”

3) Джоджо Мойєс “До зустрічі з тобою”

4) Кристін Ханна “Соловей”

5) Пола Гоукінз “Дівчина у потягу”

6) Пол Каланіті “Коли подих стає повітрям”

7) Кетрін Стокетт “Прислуга”

8) Гіліян Флінн “Загублена”

9) Джон Бойн “Хлопчик у смугастій піжамі”

10) Ден Браун “Код да Вінчі”, “Інферно”

11) Деніел Кіз “Таємнича історія Біллі Міллігана”, “Квіти для Елджернона”

12) Чак Поланік “Бійцівський клуб”

13) Гузель Яхіна “Зулейха відкриває очі”

14) Ґреґорі Девід Робертс “Шантарам”

15) Дж. Метьюз “Червоний горобець”

16) Х. Грун “Таємний щоденник Хендріка Груна віком 83 1/4 роки”

17) Пола Маклейн “Леді Африка. Жінка, яка підкорила небо”

18) В’єт Тан Нґуєн “Симпатик”

19) Януш Вишневський “Самотність у мережі”

20) Елізабет Гілберт “Їсти, молитися, кохати”

15 НАЙКРАЩИХ КНИГ ВІД СУЧАСНИХ УКРАЇНСЬКИХ ПИСЬМЕННИКІВ

“Тіні забутих предків” та “Украдене щастя” вже давно стали класикою, а от нові імена в українській літературі продовжують з’являтися. Хоч і новими їх не назвеш, адже такі письменники як Юрій Винничук, Сергій Жадан чи Оксана Забужко вже давно у всіх на вустах. Читаймо і насолоджуймося!

1) Юрій Винничук “Танґо смерті”, “Мальва Ланда”

2) Оксана Забужко “Музей покинутих секретів”, “Польові дослідження з українського сексу”

3) Ліна Костенко “Записки українського самашедшого”

4) Василь Шкляр “Залишенець. Чорний ворон”, “Маруся”

5) Марія Матіос “Солодка Даруся”, “Майже ніколи не навпаки”

6) Ірен Роздобудько “Ґудзик”

7) Надійка Гербіш “Теплі історії до кави”, “Теплі історії до шоколаду”

8) Таня Малярчук “Забуття”

9) Сергій Жадан “Інтернат”

10) Володимир Лис “Століття Якова”

11) Люко Дашвар “Ініціація”

12) Макс Кідрук “Не озирайся і мовчи”

13) Дара Корній “Зворотний бік сутіні”, “Зворотний бік світів”

14) Галина Вдовиченко “Тамдевін”

15) Наталка Сняданко “Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма”

10 НАЙКРАЩИХ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНИХ КНИГ

       Одне прислів’я каже: “Краще запалити свічку, ніж проклинати пітьму”. Жити в темряві незнання – це змарнувати своє життя. Звісно, не всі можуть стати науковцями та першовідкривачами – цього й не потрібно, однак читати книги варто. І зовсім не обов’язково брати до рук наукові праці з фізики (якщо ви, звісно, не фізик). Сьогодні існує безліч науково-популярних видань, написаних провідними світовими вченими доступною для широкого загалу мовою.

       Простими словами, з жартами та художніми вкрапленнями, ви поринете в справжній світ науки та відкриттів. А найголовніше – здобудете цінні знання.

1) Карл Саган “Світ, повний демонів: Наука як свіча в пітьмі”

2) Річард Фейнман “Та ви жартуєте, містере Фейнман!”

3) Річард Докінз “Егоїстичний ген”, “Ілюзія Бога”

4) Віктор Франкл “Людина в пошуках справжнього сенсу”

5) Еріх Фромм “Мистецтво любові”

6) С. Гокінґ, Л. Млодінов “Великий замисел”

7) Юваль Ной Гарарі “Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього”, “Homo Deus: За лаштунками майбутнього”

8) Д. Свааб “Ми – це наш мозок”

9) Білл Брайсон “Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу”

10) Франс де Вааль “Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів”

5 НАЙКРАЩИХ КНИГ З ІСТОРІЇ

   Індійський політик Індіра Ганді свого часу сказала: “Історія – найкращий вчитель, в якого найгірші учні”. Ми справді не часто замислюємося над уроками історії і не беремо до уваги помилок минулого. Іншими словами, ми вперто ігноруємо історію, а потім знову і знову наступаємо на ті самі граблі.

        Але не треба бути найгіршим учнем історії. Варто прагнути стати відмінником. І ось декілька книг, аби починати слухати її уроки:

1) Дарон Аджемоглу, Джеймс А. Робінсон “Чому нації занепадають”

2) Адам Сміт “Дослідження про природу і причини багатства народів”

3) Джаред Даймонд “Зброя, мікроби і харч”

4) Норман Дейвіс “Європа. Історія”

5) Гайнріх Крамер, Якоб Спренджер “Молот відьом”